Print this page

Akce 2017/18 - 2.pololetí

Vládci noci

V pondělí 5.2. 2018 se žáci z přírodovědného kroužku vypravili do muzea v Uherském Hradišti, kde se zúčastnili výstavy „Vládci noci“. Výstava pojednává o nočním životě zvířat a vysvětluje, jak a pomocí čeho se ve tmě orientují a zabezpečují potravu. Také objasňuje, jaký vliv na jejich život má člověk. Děti procházely po tmě s baterkou prostorami znázorňujícími dvůr, mokřady, les nebo silnici, kde byly vystaveny preparáty zvířat žijících nočním životem. Po prohlídce žáci plnili úkoly zaměřené na potravní řetězce zhlédnutých zvířat a v závěru si vyrobili sovičku z borovicové šišky.

Ing. Jana Horonyová                                       Více fotografií viz Fotogalerie

Výlet ,,za vysvědčení“ do Galaxie Zlín

V pondělí 6. 2. 2018 se děti již nemohly dočkat konce vyučování! Po obědě jsme totiž s žáky z 1.stupně vyráželi na výlet do zábavného centra Galaxie ve Zlíně. Velký areál plný atrakcí a aktivit samozřejmě většina dětí zná, o to více se na něj těšily! Celý zábavný park byl prakticky rezervován pro naše děti, takže zábava probíhala bez problémů a děti vyzkoušely, co se dalo. Odvážní lozili i na horolezecké stěně, skákali na trampolínách atd. Každý si koupil i něco dobrého na zub a nějakou malou památku na tento výlet. Ani po třech hodinách pobytu v Galaxii se většině dětí nechtělo domů, ale slíbili jsme si, že se sem určitě zase někdy vrátíme!!!

Dagmar Vašíčková                       Více fotografií viz Školní družina - Fotogalerie

Zájezd Brusel

I letos se naše škola se zapojila do Krajského parlamentu dětí a mládeže, který se rozhodl zorganizovat zájezd do Bruselu, Frankfurtu, Štrasburku. Naše žákyně 9. třídy Kateřina Juráková z Prakšic byla na základě materiálu s tématem: „Jak vzbudit v mladých lidech zájem o dění v Evropské unii?”, vybrána na tuto zahraniční cestu. Katka společně s ostatními navštíví Waterloo, Lucemburk, Lovaň, Antverpy, Bruggy a Gent, Parlamentarium a přednášku v Evropském parlamentu. Setkají se s paní europoslankyní Martinou Dlabajovou. Celý týden zakončí návštěvou Štrasburku na přednášce v Radě Evropy.

Přejeme krásné zážitky.

Mgr. Lenka Juráková

Valentýnský srdíčkový jarmark 8. - 16. 2. 2018

Celý měsíc leden jsme s dětmi ve školní družině i v kroužku Šikovné ručičky vyráběli dárečky na plánovaný Valentýnský jarmark. Podařilo se nám zhotovit mnoho dekoračních předmětů z keramiky, různé andělíčky, odlévali jsme bylinková mýdla (např. ve tvaru srdíček), vyráběli srdíčkové zápichy aj. Některými výrobky nám také do prodeje přispěly i šikovné maminky. Nakonec se nám podařilo nachystat tolik výrobků, že jsme mohli uskutečnit plánovaný jarmark i ve větším rozsahu, než jsme plánovali. Doufáme, že jsme našimi dárečky potěšili v mnoha rodinách!

Děkujeme všem, kteří nákupem na našem jarmarku přispěli na pořízení šicího stroje, který si děti už dlouho přály. Obohatíme tím naši další činnost nejenom ve školní družině, ale také v rukodělných kroužcích. Naučíme se tak novým dovednostem, které se dětem možná budou hodit v budoucím životě.

 

 

 

 

 

 

Dagmar Vašíčková                                      Více fotografií viz Školní družina - Fotogalerie

Valentýnský a masopustní karneval

Ve středu 15. 2. 2018 se uskutečnil již tradiční „Valentýnský a masopustní karneval“ ve školní družině. Na děti čekala spousta soutěží, masopustní a valentýnský kvíz, soutěž a vyhodnocení nejlepších masek, vystoupení tanečního kroužku MIX DANCE, diskotéka, tombola i rautíček. Děti se dobře bavily, získaly spoustu odměn za soutěžení a také si losovaly krásné dárky z tomboly.  Za ty moc děkujeme rodičům, kteří nám na tuto akci přispěli!

 

 

 

 

 

Dagmar Vašíčková                             Více fotografií viz Školní družina - Fotogalerie

Ohlédnutí za lyžařským a snowboardovým kurzem

Letošní lyžařský i snowboardový výcvik se uskutečnil 5. - 9. 3. 2018 v Orlických horách ve skiresortu Buková hora. Žáci se naučili lyžovat, zdokonalili svoji lyžařskou techniku, ale také prohloubili své mezilidské vztahy.

   Více zde

  

   Mgr. Ivo Frolec

   Více fotografií viz Fotogalerie

 

 

 Žákovský parlament základní školy   

Žákovský parlament se snaží zapojit žáky nejen do dění školy, ale v letošním školním roce jsme opět součástí Krajského parlamentu dětí a mládeže. Členkou Krajského parlamentu je žákyně 9. ročníku, Kateřina Juráková z Prakšic, která byla na základě sepsání eseje o Evropské unii vybrána na zahraniční cestu po zemích Evropské unie. O tom, co zažila, se s Vámi podělí v následujícím příspěvku:

Moje cesta po Evropě

 

Mgr. Monika Mahdalová

Fotografovala Kateřina Juráková (Prakšice), více fotografií viz Fotogalerie

 Ocenění žáků 9.třídy

V lednu letošního roku se díky našim pohotovým žákům K.Jurákové, R.Dalajkovi , R.Sukupovi  a O.Kovářovi podařilo Policii ČR chytit dva zloděje, kteří u naší školy odcizili kolo. Pan ředitel udělil žákům pochvalu. Také Policie ČR se rozhodla, že tento chvályhodný čin ocení a dne 23. 3. 2018 žáci obdrželi dárek – Powerbanky, z kterých měli velkou radost.

 

Za tyto odměny moc děkujeme.

Vedení ZŠ a MŠ Prakšice                                   Více fotografií viz Fotogalerie 

Zápis do 1. třídy

Ve čtvrtek 5.dubna 2018 proběhl v učebně 1.třídy zápis nových žáčků do 1.třídy školního roku 2018/2019. Podívejte se na fotografie tohoto slavnostního dne, které vám více přiblíží atmosféru zápisu.

Foto učitelky 1.stupně     Fotografie viz Fotogalerie

 

Výlet a exkurze do Strážnice

V pondělí 26. 3. 2018 jsme se vydali s dětmi, rodiči i prarodiči na výlet do Strážnice. Nejprve nás čekala exkurze do firmy Arimo, která je jednou ze dvou českých firem zabývajících se tradiční výrobou modrotisku. Po ruce byla i firemní prodejna, takže někteří neodolali a nakupovali! Hlavní program nás ovšem teprve čekal v Muzeu jihovýchodní Moravy – Fašanky, fašanky, Velká noc ide! Tento speciální program představil masopustní obchůzky, vynášení smrtky, obchůzku hrkačů aj. Ochutnali jsme masopustní a velikonoční speciality, nechyběla ukázka zdobení kraslic a rukodělné dílničky pro děti. Nechyběl samozřejmě nákup suvenýrů a tradičních výrobků ze Strážnice. Dali jsme si i něco na zub ve stylové restauraci. S dobrou náladou a spoustou dárků jsme se v pořádku vrátili domů! Tak snad zase někdy společně vyrazíme na nějaký další výlet!

 

 

 

 

 

 

Dagmar Vašíčková

Velikonoční dílny a jarmark

V úterý 27. 3. a ve středu 28. 3. se uskutečnily již tradiční velikonoční dílny ve školní družině. Zúčastnit se samozřejmě mohli i žáci, kteří nenavštěvují školní družinu, přišly i maminky a babičky. Jako každoročně nejvíce děti bavilo zdobení kraslic voskovou technikou, ale také výroba různých velikonočních dekoračních předmětů a přáníček. V rámci dílen se uskutečnil také malý jarmark, na kterém jsme prodávali výrobky dětí z rukodělných kroužků školní družiny i školního klubu. Za utržené peníze jsme si zakoupili další výtvarný materiál, hlavně keramickou hlínu a formy na tvoření dalších zajímavých výrobků. Všem, kteří nám svým nákupem přispěli, mnohokrát děkujeme!!!!

 

 

 

 

 

 

Dagmar Vašíčková

 

AIDS, vztahy, věrnost 

Beseda s panem Tomášem Řehákem, kazatelem sboru Apoštolské církve v Hlinsku, se uskutečnila ve čtvrtek 19. dubna. Velmi poutavě žákům 8. a 9. ročníku povídal o problematice AIDS a rizicích s tímto onemocněním spojených. Pan Řehák řadu let pomáhá lidem, kteří se s touto zákeřnou nemocí potýkají, jeho vyprávění tak získalo další rozměr díky skutečným příběhům z praxe. Nepomáhá jen nemocným lidem, ale snaží se také prostřednictvím besed pro žáky před HIV/AIDS varovat a zároveň mladým lidem přinášet takové etické a morální hodnoty, aby se jim nic podobného v budoucnu nestalo.

Mgr. Monika Mahdalová                                           Více fotografií viz Fotogalerie

Noc ve škole

V pátek 27.4.2018 v podvečer se sešli páťáci u školy, aby strávili, vybaveni spacáky, karimatkami, plyšáky, knížkou a dobrotami od maminky, svou první noc ve škole. Teplý podvečer rychle utekl při sportovních hrách ve školní zahradě. Po návratu do budovy školy si žáci upravili třídu k přespání a ke kolektivním hrám na logiku, postřeh, paměť, rychlost, zručnost a vzájemnou podporu a pomoc. Společné úsilí obou týmů  bylo po zásluze oceněno medailemi. Po večerní hygieně se všichni uložili ke spánku, který u některých dlouho nepřicházel - zážitků bylo příliš mnoho. Ničím nerušenou noc vystřídalo denní světlo, které už nedovolilo dlouho otálet ve spacácích. Sluníčko přímo vybízelo k rannímu běhu školní zahradou s následnou rozcvičkou. Po ranní hygieně a úklidu si všichni pochutnali na lehké snídani, kterou v kuchyňce připravila děvčata. Závěrečné loučení s předáním pamětních listů a drobností na památku skončilo vzájemným slibem, že si podobnou akci určitě zopakujeme.

 

 

 

 

Mgr. Marcela Chmelová                                         Více fotografií viz Fotogalerie

Praha

Dne 23. 4. 2018 se naše 4. třída vydala na exkurzi do hlavního města. Po příjezdu vlakem do stanice Praha hlavní nádraží se žáci prošli Václavským a Staroměstským náměstím, navštívili Karlův most a zamířili vzhůru k Pražskému hradu. Přesně v poledne zde shlédli slavnostní výměnu hradní stráže s hudebním doprovodem a navštívili katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Po prvních nákupech suvenýrů následovala hlavní událost výletu – exkurze do prostor Kanceláře prezidenta republiky. Po důkladné bezpečnostní kontrole měli žáci možnost navštívit veřejnosti běžně nepřístupné prostory kanceláří, slavnostní sály. Formou interaktivních programů v místním kinosále si zopakovali své vědomosti o našich státních symbolech a České republice. Po návštěvě hradu se žáci přesunuli ke stanici metra. Následoval přesun na hlavní nádraží, kde si účastníci výletu dokoupili poslední suvenýry a vydali se vlakem směrem k domovu.

 

 

 

 

 

 

Mgr. Petra Petrášová                    Více fotografií viz Fotogalerie

 A proč?

Otázka, kterou vysloví dětská ústa nejčastěji. Člověk je tvor přirozeně velmi zvídavý. Jenže vzhledem k tomu, že opakovaně slyší odpověď „to je těžké, tomu nemůžeš rozumět“, přestane se ptát. A přitom je v této otázce skryto všechno, co lidé kdy objevili a ještě objeví. Debrujáři se nejen snaží na všechna svá „proč“ odpověď najít, ale vytvářet i stále nové otázky. Zatím jsou to otázky jednoduché – např. jak to udělat, aby vyrobené autíčko jelo rovně a rychleji, co udělala sousední skupina jinak, že jejich most vydrží více, už třeba dobře ví, že levitace není žádný zázrak, ale jen šikovné využití toho, co vymyslela příroda. Pokud se podaří jejich zvídavost nepotlačit, ale naopak rozvíjet, přijdou na řadu časem i složitější otázky a oni budou vědět, že hledat řešení má smysl.  A kdo ví, třeba právě naši Debrujáři pak posunou lidské vědění zase o kousek dál. Přijďte se 13. 5. (Den otevřených dveří) podívat alespoň na část toho, co děláme, pokud budete chtít, můžete si s námi i něco vyrobit.

 

 

 

 

 

 

 Mgr. Pavlína Gajdůšková                            Více fotografií viz Fotogalerie

Staleté kořeny

Interaktivní program s tímto názvem připravený k výročí 100 let od založení Československé republiky představil osmákům v pátek 4. května 2018 pan Pavel Pakosta, který se svými programy navštěvuje naši školu již řadu let.  Na symbolu stromu (lípy) ukazoval propojení dnešní generace s minulými generacemi a důležitost a význam napojení se na kořeny, ze kterých naše státnost vyrůstá. V programu byly připomenuty čtyři základní hodnoty, na kterých je naše národní společenství založeno - pravda, víra, svoboda a důstojnost - a významné osobnosti naší minulosti, Konstantin, Jan Hus, J. A. Komenský a T. G. Masaryk, které tyto hodnoty prosazovaly.

 Mgr. Monika Mahdalová           Více fotografií viz Fotogalerie

Branný den – 30. 4. 2018

Od loňského roku začal na naší škole fungovat Branný oddíl gen. V. B. Luži – Prakšice, který vede pan Zdeněk Snopek. Jelikož naši žáci jsou členy tohoto oddílu, oslovili jsme je s prosbou o pomoc při zorganizování branného dne pro žáky 2.stupně naší školy. Během celého slunečného dopoledne si žáci na jednotlivých stanovištích v areálu zahrady školy mohli prakticky vyzkoušet řadu dovedností, střelbu ze vzduchovek, seznámili se s ukázkami zbraní. Prakticky si nacvičili první pomoc. Prověřili si také své dovednosti v oblasti topografie a v neposlední míře také své fyzické schopnosti. Velmi děkujeme všem členům Branného oddílu za pomoc při organizaci velmi zajímavého programu pro naše žáky, kterým se tato akce velmi líbila.

Mgr. Lenka Juráková                                     Více fotografií viz Fotogalerie

Soutěžní den IZS

Dne 16. 5. 2018 jsme se poprvé účastnili pohybově vědomostní soutěže v bezpečnostně-branných disciplínách, která je určena pro šestičlenná družstva a probíhá v Amfíku Bukovina. Akci organizuje obec Popovice, Ministerstvo obrany ČR, Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje. Na 20 stanovištích si pro žáky úkoly připravili také Policie ČR, Záchranná služba ČR, Celní správa ČR. Soutěžící se také seznámili s různým vybavením složek integrovaného záchranného systému. Naši žáci Michal Buráň, Marek Buráň, Martin Horenský, Štěpán Jahoda, Adam Vlčnovský a Radim Sukup nám udělali velkou radost a vybojovali v konkurenci 20 týmů 6. místo. Všem se tento den velmi líbil a v příštích ročnících se opět rádi zapojíme.

  

 

 

 

 

 

Mgr. Lenka Juráková                           Více fotografií viz Fotogalerie

Den matek 

V neděli 13.5. 2018 se sešlo více než 130 účinkujících dětí v sále Základní školy v Prakšicích, aby společně s maminkami a dalšími rodinnými příslušníky slavnostně oslavili letošní Den matek. Od těch nejmenších dětí z MŠ až po žáky 9.třídy se všichni zhostili své role a předvedli, jak nejlépe uměli, bohatý a pestrý dvouhodinový program. Diváci mohli zhlédnout vystoupení dětí z MŠ, taneční vystoupení kroužku Mix Dance, folklorní vystoupení, recitační i dramatická pásma, zpívanou pohádku, taneční vystoupení žáků 9.třídy, hru na hudební nástroje i zpěv, na závěr zazněla společná píseň dětí ,,Pro mámu“. Po skončení akademie pokračoval program ,,Dnem otevřených dveří“ a dalším doprovodným programem v prostorách školy. Návštěvníci si mohli prohlédnout jednotlivé třídy, odborné učebny s připraveným programem i pomůckami, mohli si zakoupit dárek pro maminky na malém jarmarku atd. Věříme, že si všichni přišli na své! Tímto bychom chtěli poděkovat všem dětem, které vystupovaly nebo se i jinak podílely na přípravě a průběhu akademie. Děkujeme také SRPŠ za finanční příspěvky na pokrytí nákladů, dále sponzorům firmám Tekoo, Ovocňák a Linea Nivnice. Také děkujeme rodičům za pomoc při přípravě dětí na jednotlivá vystoupení. Moc si této pomoci vážíme!

 

 

 

 

 

 

Dagmar Vašíčková                       Více fotografií viz Fotogalerie

Sprejerství jako umění

V pátek 18.5. 2018 jsme se zúčastnili doprovodné soutěže pro žáky základních škol ve sprejování s tématem ,,Vzdělávání". Tato doprovodná soutěž byla součástí Mezinárodní soutěže malířů a opravářů zemědělských strojů na SOU Svatopluka Čecha v Uh. Brodě. Reprezentovaly nás děvčata z 9.třídy Jana Juráková a Kateřina Juráková z Prakšic.

 

 

 

 

 

 

Mgr. Pavel Savara

Více fotografií viz Fotogalerie

 

Školní výlet 6. třída 30. - 31. 5. 2018 očima šesťáků: zde

 

 

 

 

 

 

Mgr. Pavlína  Gajdůšková                        Více fotografií viz Fotogalerie

 Výlet 8. třídy

Na výlet do Slováckého dvora v Ostrožské Nové Vsi jsme se vydali 24. – 25.května. Sraz jsme měli v 7:45 u školy, počasí bylo nádherné a všichni jsme byli natěšení. Jeli jsme autobusem a vlakem, cesta rychle ubíhala a kolem desáté jsme byli na místě. Po příjezdu jsme se rozdělili do tří chatek, prozkoumali okolí a šli na oběd. Po obědě jsme vyrazili do vesnice, abychom si nakoupili potraviny na snídani. Měli jsme v plánu usmažit pro všechny palačinky. Cestou jsme se zastavili na místním obecním úřadě, který je úplně nový a z jeho střechy je krásný výhled do okolí. Také nám dovolili podívat se do nové knihovny, kde se konala výstava fotografií. Po návratu do tábora někteří z nás neodolali a šli se vykoupat do přírodního koupaliště, které se nacházelo pár metrů od našich chatek. Následovala procházka kolem jezer, v půlce cesty jsme se však vrátili, protože to vypadalo, že přijde bouřka. Déšť nás naštěstí minul, a tak jsme už jen relaxovali, hráli volejbal a basketbal. Večer jsme si objednali moc dobrou pizzu a kolem desáté šli spát. Ráno jsme s holkama pro celou třídu usmažily palačinky, po kterých se jen zaprášilo. Po vydatné snídani jsme se sbalili, zahráli si ještě volejbal a po obědě odjeli domů.

 Luce Fojtáchová a  Nela Vlková

Mgr. Monika Mahdalová                                           Více fotografií viz Fotogalerie

Školní výlet 3. a 5. třída

Ve čtvrtek 7. června 2018 vyrazili třeťáci a páťáci na tolik očekávaný školní výlet. Tentokrát jsme zamířili do nedalekého okolí. A byla to správná volba. Ukázala se totiž známá pravda, že mnohdy to nejbližší známe nejméně. Výletový koktejl zážitků byl namíchaný opravdu pestře. Nejprve jsme se pokochali krásou zahradní architektury a obdivuhodných stromů jak výškou, tak tvarem, v zámeckém parku. Následovala zajímavá a poučná historická exkurze ve státním zámku Buchlovice s poutavým výkladem pana průvodce a nezbytnými šoupacími papučemi na nohou. Znovu jsme se vrátili do zámeckého parku. Tentokrát cíleně do místní čokoládovny s nabídkou vynikající čokolády a občerstvení. Cestou tam jsme se zastavili v areálu výstavy fuchsií, kterou je buchlovický park léta proslulý. Součástí je záchranná stanice zvířat, která rozhodně neušla naší pozornosti. Hitem nakupujících páťáků při opuštění tohoto místa se stala příjemně vonící a užitečná rostlinka rýmovník. Dopolední část výletu završil výborný oběd s nezvykle velkými porcemi v nedaleké restauraci U Buchlovského zámku. V příjemném chládku venkovního posezení  s dvěma dvousetletými olivami a vypreparovanými mořskými tvory jsme s chutí snědli vývar s knedlíčky a nudlemi, velké porce brambor a kuřecích řízků s oblohou a zapili výbornou malinovkou. S dobrou náladou jsme pak vyrazili na další cestu. Cílem byla Modrá. V archeoskanzenu jsme si prohlédli repliky prvních obydlí našich slovanských předků z různých období a viděli výrobky, které dokázali v té době z materiálu jim dostupným vytvořit. Poté jsme vystoupali na kopec, kde se nachází zajímavá expozice Živá voda. Díky skvělé paní průvodkyni jsme se opravdu nenudili a možná i díky náhodě viděli opravdu mnoho zajímavých ryb a vodních živočichů. Kdo kdy běžně vidí kolem sebe plavat dvoumetrovou vyzu velkou nebo sumce? Velkou atrakcí proto byl bezesporu unikátní osmimetrový skleněný tunel zanořený do rybníka a poskytující možnost přiblížit člověku život sladkovodních živočichů. Po prohlídce následovalo kupování suvenýrů pro své nejbližší a malé občerstvení. Cestou zpět v autobuse panovala výborná nálada se zpěvem, vyprávěním zážitků a přibližováním momentek pečlivě zachycených v mobilech. Nevíte, kam zamířit o prázdninách? Zkuste jít po našich stopách. :-)

 

 

 

 

 

Mgr. Marcela Chmelová a Mgr. Jana Kovaříková      Více fotografií viz Fotogalerie

Návštěva hasičské zbrojnice a muzea v Uh. Brodě

Hasičský záchranný sbor zachraňuje životy, zdraví a majetek obyvatel nejen při požárech, ale poskytuje pomoc i v jiných mimořádných událostech, jako jsou např. záplavy, dopravní nehody. Jakým způsobem pomoc probíhá, byli seznámeni 8.6. 2018 žáci 6.třídy v rámci preventivního programu Hasík na hasičské stanici v Uh.Brodě. V další části dne jsme v muzeu vyzkoušeli prostředí historické školy. Program Orbis pictus zajímavě ukázal, že názorný způsob výuky nebyl vždy samozřejmostí, navíc jsme si připomenuli klasická řemesla, jako vinařství, krejčovství, mlynářství apod. Využili jsme i interaktivní výstavy, hrou si odpočinuli a přitom poznali další nové věci. Po duševní námaze je potřeba také trochu pohybu, do Prakšic jsme se tedy vraceli pěšky. Za nádherný den plný nových informací (a také zážitků) získaných velmi příjemnou cestou děkujeme hasičům i pracovníkům muzea.

 

 

 

 

 

 

Mgr. Pavlína Gajdůšková                         Více fotografií viz Fotogalerie

První pomoc pro prváčky

V pátek 1.6. 2018 se naše škola zapojila do projektu ,,První pomoc pro prvňáčky". Tento projekt zajišťuje Zdravotní záchranná služba Zlínského kraje a zdarma ho poskytuje základním školám ve Zlínském kraji ve školním roce 2017/2018. Kurz první pomoci je určen dětem v první třídě, ale protože naše škola má prvňáčků méně a kurzu se mohlo zúčastnit až 30 dětí, SZZ nám umožnila spojit první a druhý ročník a absolvovat kurz společně. Kurz trval 45 minut a děti školil velmi ochotný a milý pán ze ZZS. Děti se dozvěděly, jak provést první pomoc při popáleninách, zlomeninách a také krvácení z těla. Kromě různých způsobů ošetření prováděných na plyšovém kamarádovi, si žáci sami vyzkoušeli i umělé dýchání na figuře. Po skončení kurzu obdržely děti odměnu v podobě diplomu a odrazky na klíče. Všem dětem i paní učitelkám první i druhé třídy se přednáška moc líbila.     

 

 

 

 

 

 

 Radka Šůstková                                        Více fotografií viz Fotogalerie

Dopravní výchova

8. června všichni žáci 4. třídy vyrazili na dopravní hřiště do Uherského Brodu. Zde na ně čekalo jak teoretické opakování pravidel silničního provozu, tak následné praktické využití těchto znalostí přímo v praxi na nově zrekonstruovaném dopravním hřišti. Na závěr všichni žáci získali průkaz cyklisty.

Mgr. Petra Petrášová                                      Více fotografií viz Fotogalerie

Exkurze VIDA Brno

Díky finančnímu příspěvku obce Prakšice, za který moc děkujeme, jsme mohli i letos žákům, kteří se mimo povinnou výuku poctivě připravovali na soutěže nebo olympiády, za odměnu nabídnout možnost získat zajímavou formou další nové vědomosti a zkušenosti. 11.6. 2018  jsme vyrazili na výlet do zábavného vědeckého parku. Interaktivními exponáty různých technických modelů, přírodních úkazů umožnily žákům objevovat, zkoumat, jak věci i události kolem nás fungují. Science show objasnila různé fyzikální jevy při jízdě na kole, humorným způsobem předvedla důsledky setrvačnosti. Fyzikálně-chemický program Světelná laboratoř byl zaměřen na různé způsoby vzniku světla, poučili jsme se, že ve zdrojích světla se neuplatňuje jen tepelné záření, ale i děj, který označujeme jako luminiscence.

 

 

 

 

 

 

Mgr. Pavlína Gajdůšková                         Více fotografií viz Fotogalerie

Třídní výlet 7. třída

Dne 7.6. 2018 jsme jeli na výlet do Amfíku Bukovina v Popovicích na kolech. Můžu říct, že cestu jsme čekali delší a horší - až na pár nepříjemností a velký kopec na konci, na který většině spolužákům nezbyla síla a vyšli si ho pěšky. Jako bonus jsme se stavili okoupat na koupališti v Ostrožské Nové Vsi a pak na oběd a kofolu na Slovácký dvůr. Ubytování v bungalovech bylo hezké a útulné. Po zabydlení jsme hráli hry na multifunkčním hřišti nebo jsme si šli zaplavat do malého rybníčku v areálu - nejdříve jenom odvážlivci a pak téměř celá třída. Za mě jedna z nejlepších vzpomínek. Na večeři jsme se rozhodli, že budeme mít grilované maso. Potom jsme hledali poklad, při jehož hledání jsme se hodně nasmáli. Smích nás nepřešel ani na stezce odvahy. Paní učitelka nás zavedla do lesa a potom jsme měli po jednom chodit zase zpátky. Nakonec jsme se dohodli, že můžeme jít po dvojicích. Naše dvojice šla poslední, abychom se nebály, zpívaly jsme si. Na konci nás vystrašili všichni ostatní. Druhý den ráno jsme posnídali, sbalili se a do oběda měli volno, protože pršelo. Po obědě jsme jeli zase domů. Naše zavazadla nám byla odvezena autem do školy. Za mě to byl jeden z nejlepších výletů a myslím, že i pro mé spolužáky.

Napsala Agáta Slezáková

Mgr. Jana Horonyová    

Více fotografií viz Fotogalerie

Výlet do Luhačovic jako odměna za vítězství ve sběru

Tentokrát zvítězili žáci 3. třídy, kteří za pomoci rodičů nasbírali nejvíce kg papíru. Domluvili jsme se, že pojedeme 31.5. 2018 do Luhačovic. Cesta do lázní nám pěkně ubíhala a všude jsme potkávali samé příjemné lidi. Potěšilo nás, že se s námi vyfotil i pan strojvedoucí s panem průvodčím rychlíku, kterým jsme přijeli. Celý den bylo velmi příjemné počasí. Ke zdraví nám určitě prospěla procházka po kolonádě spolu s osvěžující pramenitou minerální vodou Vincentkou. Navštívili jsme kromě jiného zajímavou výstavu obrazů. Děti se živě zajímaly jak o náměty, tak o výtvarné techniky. Zpáteční cesta také proběhla v naprosté pohodě. Vrátili jsme se šťastní, spokojení a plni dojmů. Výlet se nám prostě vydařil.

 

 

 

 

 

 

 Mgr. Jana Kovaříková                      Více fotografií viz Fotogalerie

 

Škola v přírodě

V pondělí 4.6. 2018 vyrazili žáci první třídy na svoji první školu v přírodě. Se žáky jela p. uč. Šůstková a p. uč. Vašíčková. Škola v přírodě byla v krásném rekreačním středisku Kopánky. Děti sem docestovaly autobusem. Celý týden zažívaly skvělé zážitky v podobě různých akcí, soutěží, her a také učení. Dopoledne se žáci učili formou hry, odpoledne měli připravený bohatý program. Děti si ze školy v přírodě odnesly spoustu zážitků. Společně vyšlapaly na rozhlednu Lopeník, naučili se střílet ze vzduchovky i luku. V krásných letních dnech se koupaly v bazénu, který byl součástí rekreačního střediska. Také se naučili zakládat oheň, poznávat stopy zvířat, rozeznávat stromy i květiny v přírodě. Nezbytnou součástí byl také karneval, kde nás navštívil a mile překvapil náš pan ředitel. Večer děti zažívaly radost z opékání špekáčků a zpěvu, společného povídání a veselení se. Všem se škola v přírodě moc líbila a už se těší, až se ve druhé třídě vydají znovu :) 

 Radka Šůstková

Finanční svoboda

Ve dnech 1. 6. a 22. 6. 2018 se z žáků 9. třídy stali finanční poradci rodin. Formou hry se seznamovali s pojmy hypotéka, spotřebitelský úvěr, stavební spoření, rizikové pojištění apod. Možná by se rodiče divili, jací se z žáků, kteří často škemrají o koupi nových mobilů apod., stali šetřílci!  Snad pochopili, že vyjít s příjmy rodiny tak, aby vše dobře fungovalo a ještě si našetřili na důchod, není zas až tak úplně jednoduché.

Mgr. Pavlína Gajdůšková                           Více fotografií viz Fotogalerie 

Noc v lese

Děti z přírodovědného kroužku se rozhodly, že na závěr školního roku stráví noc v lese. Proto se ve dnech 22. - 23. června vydaly na mysliveckou chatu v Pašovicích. V pátek si - po zdárném postavení stanu pod dohledem pana myslivce - vyzkoušely střelbu ze vzduchovky. Můžu říct, že střelby byly opravdu úspěšné a většina měla velmi dobrou mušku. Potom si opékaly špekáčky, zpívaly písničky, a když se setmělo, šly se i projít lesem. Na cestu jim svítily „světlušky“, a tak neměly strach, když si kousek cesty prošly samy a vyzkoušely svou odvahu. Druhý den ráno po snídani si ověřily znalosti na naučné stezce a po jejím vyhodnocení nezbylo nic jiného, než se sbalit a rozloučit. Byl to příjemně strávený den a noc, snad se zase někdy na podobné akci opět sejdeme. Všem přejeme hezké prázdniny.

Ing. Jana Horonyová                                Více fotografií viz Fotogalerie

Projekt Zdraví dětem

Dne 21. 6. a 26. 6. jsme ve spolupráci s organizací ZkusToZdrave.cz, z. s. a společností Ovocňák zorganizovali pro žáky celodenní program primární prevence Zdraví dětem. Žáci se dozvěděli řadu zajímavých informací o zdravé výživě, zdravém životním stylu, energetické hodnotě potravin, alternativních výživách, poruchách příjmu potravy, potravinových alergiích. Děti na první i druhém stupni si zopakovaly druhy ovoce, zeleniny, původ mléka a jeho využití, původ pečiva a mouky, druhy masa, vitamínů. Připomněly si základní pravidla zdravého stravování. Společně si také zacvičily, zahrály hry s danou tématikou, tvořily potravinovou pyramidu.

 

 

 

 

 

 

Mgr. Lenka Juráková                                    Více fotografií viz Fotogalerie

 

Slavnostní zakončení školního roku 2017/2018

 

proběhlo 28. 6. 2018 v sále školy za přítomnosti starosty obce Pašovice pana Řezníčka, P. Jaroslava Kapuše a předsedy SRPŠ pana Hladiše. Slavnost zahájilo vystoupení žáků 1. třídy, měli krásně secvičenu pohádku O koblížkovi. Pan ředitel a paní zástupkyně předali diplomy žákům, kteří se umístili v okresních a vyšších kolech olympiád a soutěží, a také šikovným sportovcům. Byli oceněni nejlepší žák a sportovec školy, nejlepší žáci jednotlivých tříd. Paní učitelka Horonyová odměnila žáky, kteří se nejvíce zapojili do Recyklohraní, paní učitelka Kovaříková žáky za práci pro humanitární hnutí. Rozloučili se s námi letos nejen odcházející žáci 9. třídy, ale také pan ředitel.

 Mgr. Pavlína Gajdůšková