Preventivní programy 2011/12

Beseda s policistkou

7. října jsme se vydali na pochod do nedaleké vesnice Maršov, kde jsme se setkali s policistkou Městké policie Uherský Brod, paní Janou Buráňovou. Vyprávěla si s námi o nástrahách, na které můžeme denně narazit, tedy o návykových látkách, šikaně a jiných nebezpečích.

Beseda s Policí ČR 25. 11. 2011

Stejně jako v loňském školním roce paní prap. Milena Šabatová seznámila žáky 2., 5. a 8. třídy s prací Policie. Ve 2. třídě je poučila o pravidlech chování v silničním provozu, páťáky varovala před nástrahami internetu a žáky 8. třídy informovala o druzích protiprávního jednání a legislativě s tímto spojené.

Poradna pro ženy a dívky

Dne 21. 11. se žáci 4. a 5. třídy účastnili besed s lektorkou Poradny pro ženy a dívky, paní Domanskou.

Ve 3. třídě proběhla beseda s názvem „Jak jsme přišli na svět“. Dětem byly srozumitelným a věku přiměřeným způsobem vysvětleny otázky týkající se tohoto tématu. Ve 4. třídě se v rámci programu nazvaném „Nechej mne, ne – to nechci“ mluvilo o místech, lidech a situacích, kdy se cítí děti v ohrožení. Na příkladech konkrétních modelových situací si též žáci osvojili možnosti řešení.

Šikana mě netrápí

Rodinné centrum Akropolis známe díky přednáškám „Zdravá snídaně“, se kterými jsme se seznámili v minulých letech. V průběhu října a listopadu navštívili lektoři centra Akropolis 4. a 5. třídu s novým programem – Šikana mě netrápí.

Komplexní dlouhodobý program primární prevence rizikového chování

Také letos spolupracujeme s organizací Občanského sdružení Madio, jehož základním cílem je prevence rizikového chování dětí a mládeže ve Zlínském kraji. V současné době jsou do tohoto programu zapojeny tyto třídy: 1. 3., 6., 7. 8. a 9.. Jak sám název napovídá, s danou třídou lektoři pracují soustavně od prvního ročníku (na prvním stupni) a šestého (na druhém stupni) a postupují s ní až do ročníku pátého a devátého.

Během školního roku navštívili lektoři každou třídu opět třikrát po dvou vyučovacích hodinách. Formou interaktivních besed, zážitkových technik, modelových situací, diskusí apod. se věnovali budování zdravých mezilidských vztahů a prevence závislostí všeho druhu.

Mgr. Monika Mahdalová

Soutěž „SAPERE – vědět, jak žít“

V rámci prevence jsme se v loňském školním roce zapojili do této soutěže, která je vyhlášena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Jejím cílem je přivést žáky základních a středních škol k zájmu o zdravý životní styl včetně vyvážených stravovacích návyků a tím působit preventivně především proti nadváze, obezitě a poruchám příjmu potravy. Letos se rozběhl druhý ročník.

Soutěž se skládá ze školního, okresního a krajského kola. Bude zakončena celostátním finále. V loňském školním roce se naši žáci umístili na druhém místě, zůstali tedy před branami postupu do krajského kola. I přes velkou snahu to tak dopadlo i letos. Lukáš Tomek, Iveta Gajdůšková a Jan Rajnoha si ale určitě zaslouží velkou pochvalu. Věříme, že příští rok už se nám postoupit do krajského kola podaří.

PEER

Co je to peer program? Slovo peer vlastně v překladu znamená „vrstevník“. Na škole jsou vždy voleni dva peer aktivisté z vyšších ročníků – nyní jsem to já se Sabinou Maráškovou. Už druhým rokem se účastním setkání, na kterých probíráme různá témata rizikového chování.

Letos jsme realizovaly se Sabinou už čtyři přednášky o úrazovosti a jednu o poruchách příjmu potravy. Děti z nižších ročníků s námi spolupracovaly velmi dobře, a tak nám práci hodně ulehčily. Ve vyšších ročnících už jsme to měly těžší, protože se jim nechtělo komunikovat.

Myslím, že jsme to zvládly celkem dobře a pořád se zlepšujeme. Doufám, že mě čekají ještě další zajímavé přednášky.

Veronika Sedláčková, 9. tř.

Co se se mnou děje?

Tak se nazývají besedy pro hochy a dívky, které připravuje paní Domanská z Poradny pro ženy a dívky. Beseda je v tomto období u chlapců i dívek velmi vítaná, neboť jim objasňuje všechny změny v období dospívání – psychické i tělesné. Děti jsou vedeny k úctě k vlastnímu tělu i k zodpovědnosti v oblasti vztahů. Setkání se uskutečnilo 11. května. v 6. a 7. třídě.

Preventivně výchovný program Hasík

Program je realizován příslušníky HZS, kteří jsou odborně vyškolováni, poté působí výchovně jako preventisti v třídních kolektivech na školách. Cílovou skupinou jsou žáci 2. a 6. třídy. Získávají zábavnou formou informace o hasičích, o hasicích přístrojích, učí se, jak správně nahlásit požár a mnoho dalšího.

Na naší škole se děti s hasiči setkaly dvakrát v dubnu, potom následovala návštěva služebny v Uherském Brodě. A jak besedy zapůsobily na 6. třídu?

V dubnu nás dvakrát navštívili příslušníci HZS, dozvěděli jsme se více o hasičích, o hasicích přístrojích, požárech a bezpečnosti při nich.

V pátek 25. května jsme se opět setkali s profesionálními hasiči z UH Brodu, tentokrát přímo v hasičské zbrojnici, kde jsme si nejprve povídali, jak se máme správně zachovat, kdyby se někomu něco stalo. Potom jsme si mohli důkladně prohlédnout hasičské auto a jeho vybavení. Nakonec nám ukázali také hasičské uniformy a ochranný oblek.

Všechny návštěvy se nám velmi zalíbily a mnoha věcem nás přiučily.

Nikola Tomková