Mezinárodní den žen

​​​​​​​Mezinárodní den žen je neodmyslitelně spojen s 8. březnem.

Stanovila jej Organizace spojených národů jako připomínku výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908. V New Yorku se sešlo a pochodovalo několik tisíc švadlen, které stávkovaly za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd a v neposlední řadě také volební, politická a hospodářská práva pro ženy. Od té doby se v USA slavil Národní den žen vždy poslední únorovou neděli.

Do Evropy tento významný den dorazil o 2 roky později, ale oficiálně se slavil až v roce 1911, kdy se evropské ženy oficiálně sešly, aby bojovaly za své volební právo.

V roce 1975 ho pak oficiálně uznává i Organizace spojených národů jako mezinárodní den solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

Proč 8. březen? 23. února 1917 se v Petrohradě konala velká demonstrace žen proti světové válce. Ta pak vedla k abdikaci cara a oficiálnímu uznání volebního práva ženám. Toto datum juliánského kalendáře odpovídá 8. březnu v kalendáři gregoriánském, proto byl svátek oficiálně vyhlášen na tento den.

Před rokem 1989 se v naší zemi slavil tradičním drobným dárkem většinou v podobě kytičky frézií, sněženek, fialek, tulipánů, narcisek, karafiátů, bonboniéry, dárkové kazety s mýdlem, hedvábného šátku apod.  Děti ve škole vyráběly pro maminky a babičky drobné dárky z dostupných materiálů – např. korále z vonných koření, náramky, brože, přívěsky, dárky z moduritu či keramiky a samozřejmě originální blahopřání.  Probíhaly také oslavy v podnicích, a také většinou víkendové školní akademie s vystoupením dětí pro maminky, babičky a ostatní ženy. Televize vysílala estrádní pořady.

Mezinárodní den žen je u nás od roku 2004 zařazen mezi významné dny, a i když v ten den není pracovní klid a zaměstnanci běžně pracují, v řadě rodin se dodržuje. Tatínci a dědečkové nezapomínají na oblíbenou květinu či sladkost pro své ženy.

Myslím, že právě v této složité době je důležité vyjadřovat si vzájemnou lásku, podporu a úctu – v rodinách, i mimo ně.

Popřejte svým maminkám, babičkám, tetám, a všem ženám, které máte rádi, k jejich dni. Poděkujte jim za jejich bezmeznou lásku, péči, práci, starostlivost o vás a celou rodinu. Určitě si to zaslouží. Nesmírně je tím potěšíte. :)