28. říjen - náš nejvýznamnější státní svátek, který slavíme u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu. Připomínky letošního 102. výročí se nesou v ovzduší napětí, nejistoty z budoucnosti, strachu o své nejbližší způsobené šířením nevyzpytatelné nemoci.

      Celá pokolení našich předků se musela, a také se dokázala, vypořádat s nepřízní osudu, strachem z budoucnosti, nejistotou v dalším bytí. Přicházely epidemie, morové rány, války, nepřízně počasí, hladomor, snahy o naše podmanění jinými - tomu všemu lidé hrdě, houževnatě a se statečností čelili. Vždy se našli ti, kteří uměli povzbuzovat k hrdosti na svůj národ.. Připomeňme si například verše Jana Nerudy z jeho sbírky Písně kosmické:

Vzhůru již hlavu, národe 

Vzhůru již hlavu, národe,
k nebi své zdvihni oči!
Viz: jsou tam i malé hvězdičky,
kol nichž se velké točí!
Toť prostě tím: ty maličké
z jadrného jsou fládru,
ale ty velké a poslušné
jen z plynových jsou hadrů.

Troufám, že při té myšlénce
srdce ti povyskočí -
nuž - buďme tou malou hvězdičkou,
kol níž se velké točí!
Jde to, ach jde! Jen každý hleď
k vlastnímu dobře jádru;
bude-li každý z nás z křemene,
je celý národ z kvádrů!

           I v dnešní době čelíme situaci, která je velmi těžká a která mnohé zaskočila. Ale  i dnes máme osvědčené prostředky, jak vše snáze překonat.

Mezi největší lidské zbraně patří láska, porozumění, sounáležitost, ochota pomoci jeden druhému, radost. Naopak třeba zapomenout na zlost, nenávist, hádky a závist,  Tyto "nesmrtelné tety" si nepouštějme do svých životů.

A zaručený lék na všechny nemoci? Dobrá nálada a pozitivní myšlení. A také radost z výsledků své práce nebo třeba dobrého skutku. 

            Všem přejeme pevné zdraví a veselou mysl.

            Už jste dnes někoho potěšili? :-)   
    
Marcela Chmelová