ÚKOL:

MARIE TEREZIE

Marie Terezie, celým jménem Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna, německy Maria Theresia Walburga Amalia Christiana (13. května 1717 Vídeň – 29. listopadu 1780 Vídeň), z rodu Habsburků byla arcivévodkyní rakouskoukrálovnou uherskou a českoumarkraběnkou moravskou atd.[2][3] Byla jedinou vládnoucí ženou na českém trůně. Za její vlády došlo k mnohým reformám státní správy, armády a školství.

Bývá označována také jako „císařovna Marie Terezie“, ale jako žena se nikdy nemohla stát vládnoucí císařovnou Svaté říše římské. Císařem byl 13. září 1745 zvolen její manžel František I. Štěpán Lotrinský, čímž se stala císařskou manželkou. Marie Terezie nezůstala jen dcerou císaře a císařovnou, ale stala se i matkou dvou císařů, Josefa II. a Leopolda II.

V Česku bývá Marie Terezie vnímána jako kontroverzní královna, jelikož byly Země Koruny české správními reformami de facto zrušeny, vzdala se ve prospěch Pruska většiny území Slezska a vypověděla Židy z českých zemí, což vedlo k hospodářskému úpadku; během hladomoru v českých zemích v letech 1771–1772 zemřelo nejméně 250 000 lidí.

Úkoly:

1. Písmo Arial 12 nadpis dej doprostřed a Arial 16
  2. Zarovnej do bloku a řádkování dej 1,5
  3. Odstavec musí mít odskok
  4. Nadpis udělej barevně (červeně, zeleně, modře), musí být tučným písmem a podržený
  5. Text prosím v automatickém písmu, nesmí být modrý, nebo podržený, musíš jej upravit
  6. Odstraň poznámkový aparát z textu
  7. Vlož alespoň 2 jakékoliv obrázky Marie Terezie – výběr nechám na tobě
  8. Pozor, vše se ti musí vlézt na jednu stránku

Tvoji práci poslat mailem do pátku 20. 3. 2020 mailem: KutalekMartin@seznam.cz

Děkuji.

-----------------------------------------------------------------------------------------------23. - 27. března

Moji milí přátelé z 5. třídy,

v příloze posílám další malý úkol. Týká se syna Marie Terezie - Josefa II. Je to víceméně stejné, jako Marie Terezie, ale byly tam chybičky, proto zkusíme něco obdobného, a přidáme nějaké obrázky navíc, pozor, musíš si pořádně přečíst zadání.

Jakmile si tvůj vypracovaný text odsouhlasíme, tak si ho nalep do sešitu vlastivědy.

Martin Kutálek

30. 3. - 3. dubna

Přátelé, kolegové, kamarádi,

• posílám malou excel tabulku. Vypracuj ji SÁM, bez pomocí rodičů, sourozenců ..... když bude chyba nevadí, mrkneme a procvičíme ve škole spolu. Pořádně si přečti zadání - přepni na vypracování, kde jsem ti tu tabulku zkopíroval a zkus se s tím poprat.  Určitě se s tím nestresuj, když se něco  nepodaří nevadí, ale nevykašli se na to a nevzdej to.
  • Úkol udělej v části VYPRACOVÁNÍ a ne v zadání.:-)
  • Známe se tak dobře a věřím ti,  ten kdo to pošle bez chyby dostane 1, a kdo tam bude mít chybku, tak to společně opravíme.
  • Tak do toho, termín dodání max. pondělí 30.3.2020

Váš učitel a kamarád Martin Kutálek